Посна чоко баклава: Ќе го обожавате овој рецепт

Посна чоко баклава: Ќе го обожавате овој рецепт

Неодолив десерт за деновите на пост…

Состојки:

 • посни кори за баклава
 • 100 гр посно чоколадо
 • 100 гр гриз
 • 200 гр ореви
 • 250 гр посен маргарин

Состојки за прелив:

 • 500 гр шеќер
 • 4 дл вода
 • 3 кесички ванилин шеќер
 • сок од половина лимон

Начин на подготовка:

 1. Прво згответе прелив за баклава со шеќер, ванилин шеќер, вода и сок од лимон. 
 2. После 3-4 минути вриење тргнете од оган и оставете го преливот целосно да се излади. 
 3. Во чинија соединете мелени ореви, гриз, и изрендано чоколадо, сè заедно измешајте. 
 4. Редете по 3 кори, една на друга, па свиткајте ги на половина, а на краевите ставете три лажици фил, потоа замотајте почнувајќи од страната на која се наоѓа филот и редете во плех. 
 5. Наредете ги и исечете ги на еднакви делови, потоа прелијте со растопен маргарин и печете 20 минути на 200 степени (готови се кога ќе пожолтат). 
 6. Врелата баклава прелијте ја со изладен прелив.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта