Питулици со јогурт во калап за мафини – појадок за 20 минути

Питулици со јогурт во калап за мафини – појадок за 20 минути

Ви треба малку време и плех за мафини.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 2 шолји јогурт
  • 3 јајца
  • малку масло
  • ½ прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се матат јајцата пенасто со јогурт и сол по вкус, па се кинат ситно корите за пита и се ставаат во смесата.
  2. Се додава и масло.
  3. Се става се во калапи за мафини, а горе може да ставите сусам или семки.
  4. Се печат 20 минути на 220 степени.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб