Печени пиперки во сос – гурмански ручек

Печени пиперки во сос – гурмански ручек

Вкусен ручек со печени пиперки. Ќе го обожава цело семејство.

Состојки:

 • 1 тегла печени пиперки
 • 100 гр. сирење
 • малку магдонос
 • 3 чешни лук
 • сол и бибер
 • 2 лажици масло
 • 100 гр. кашкавал

Прелив:

 • 3 јајца
 • 4 лажици кисело млеко
 • 2 лажици брашно
 • малку сода

 

Подготовка:

 1. Печените и излупени пиперки се цедат од тегла, па се сечат на траки.
 2. Се редат во плех со масло и се става врз нив сирење, па толчен лук.
 3. Се става бибер и сол и масло, магдонос горе.
 4. Се матат јајца со кисело млеко и сода, па се додава брашно.
 5. Се става сосот горе, па се печат 20 минути на загреана рерна на 200 степени.
 6. Се вадат пред крај се става кашкавал и се печат уште 10 минути.

 

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула