Спречете го опаѓањето на косата во есен – најважна е исхраната, правете го ова

Спречете го опаѓањето на косата во есен – најважна е исхраната, правете го ова

За есенското паѓање на косата постојат начини со кои може да се успори или запре, а освен животот без стрес, рекреацијата, здравиот живот и спорт, важна е и исхраната.

Јасно е дека и косата се храни. Додајте и го потребното, витамини, протеини и минерали.

Јадете риба, млеко, млечни производи и месо, овошје и зеленчук.

Витамините А, Е и Д се најважни за неа, како и селен, цинк, бакар.

Намалете со мастите и пијте многу вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите