Гурманска салата со модри патлиџани и тиквички

Гурманска салата со модри патлиџани и тиквички

Деликатесна и гурманска салата со модри патлиџани и тиквички.

Состојки:

  • 2 модри патлиџани
  • 2 тиквички
  • 2 чешни лук
  • маслиново масло
  • вински оцет
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се мијат и сечат на кругови и модрите патлиџани и тиквичките.
  2. Се става сол и се пржат на тава.
  3. Се цедат од маслото и се ставаат потоа во сад заедно, па се става толчен лук.
  4. Ставете масло и вински оцет со сол и измешајте.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство