Американски крофни со банана (Видео)

Американски крофни со банана (Видео)

Мирисни и вкусни крофни – ќе ги обожавате!

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 50 гр кокос
 • 200 гр јогурт или кисело млеко
 • 50 мл масло
 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 1 банана

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте ги сите состојки и банана исечкана на коцки. Сè убаво изедначете. 
 2. Ставајте по лажичка во апарат за крофнички и печете. 
 3. Тестото може да се пече и во калапи за мафини.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед