Посна жито торта

Посна жито торта

Неодолива трота за деновите на пост…

Состојки за кора:

 • 250 гр мед
 • 1/2 шише пиво
 • 200 гр шеќер
 • 300 гр брашно
 • 1 кесичка сода бикарбона

Состојки за фил:

 • 300 гр ореви
 • 300 гр шеќер
 • 150 гр мелено жито
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • малку рендано оревче

Начин на подготовка:

 1. Измешајте мед и пиво. Додајте сода бикарбона, брашно и шеќер и замесете тесто од кое ќе испечете четири кори.

   

 2. Згответе сируп од шеќер и една чаша вода, додајте мелени ореви и мелено жито, ванилин шеќер и малку рендано оревче. Филувајте ја секоја кора, целата торта намачкајте ја со фил и посипете со мелени ореви.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта