Триаголници со кикиритки и чоколадо

Триаголници со кикиритки и чоколадо

Брз колач со кикиритки и суво грозје.

Состојки:

 • 200 гр. шеќер
 • 50 мл. вода
 • 200 гр. млеко во прав
 • 125 гр. маргарин
 • 100 гр. бело чоколадо
 • 100 гр. кикиритки несолени
 • 50 гр. суво грозје
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 3 лажици млеко
 • 1 лажица масло

 

 

Подготовка:

 1. Се меша шеќерот со вода и се става да врие, па се додава маргарин и се меша да се стопи, па се става бело чоколадо и се трга од рингла.
 2. Се става млеко во прав, па се мати со миксер.
 3. Се додаваат сечени кикиритки и суво грозје, се става во калап за триаголници и се лади.
 4. Се прелива со чоколадото растопено со млеко и масло.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта