Едноставен и неодолив десерт: Запечени крушки

Едноставен и неодолив десерт: Запечени крушки

Едноставен и неодолив десерт…

Состојки:

  • 1 крушка
  • 1/2 шолја јогурт
  • јаткасти плодови за посипување

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Крушката пресечете ја на половина и извадете ги семките со лажица.
  2. Запечете ги крушките 10-15 минути, па дупките во кои биле семките пополнете ги со јогурт и семки.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта