Домашни бонбони кои ќе им помогнат на децата да се смири кашлицата – вкусни се и ефикасни

Домашни бонбони кои ќе им помогнат на децата да се смири кашлицата – вкусни се и ефикасни

Направете сами бонбони против кашлица кај децата.

Состојки:

  • 100 гр. шеќер
  • пола лажиче ѓумбир во прав
  • 1 лажичка сок од лимон
  • чепкалки и силиконски калапи

Подготовка:

  1. Се премачкуваат со масло калапите, па се става во шерпа шеќерот, а кога ќе се растопи на тивок оган се става ѓумбир и сок од лимон.
  2. Се вари со постојано мешање.
  3. Кога шеќерот е кафеав сирупот е готов.
  4. Се става во калапите и се ставаат чепкалки за полесно вадење.
  5. Нека се олади и бонбоните се готови.
  6. Се земаат 5-6 најмногу на ден под услов да не јадат друго слатко.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко