Брз појадок од кој ќе мириса цело маало: Мекици за 5 минути

Брз појадок од кој ќе мириса цело маало: Мекици за 5 минути

Брзо, лесно и вкусно, за оние кои сакаат вкусен појадок.

Состојки:

  • 1 јајце
  • малку сол
  • 1 прашок за пециво
  • ¼ јогурт
  • околу 500 гр. брашно

Подготовка:

  1. Се мешаат сите состојки и се додава брашно колку да биде меко тестото.
  2. Нека стои тестото 15 минути додека се грее масло.
  3. Се развлекува тестото и се вадат правоаголници па се пржат на масло.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб