Деликатесна салата на денешното мени – ќе ви се најде и за прослави

Деликатесна салата на денешното мени – ќе ви се најде и за прослави

Направете вкусна салата со боранија и компири.

Состојки:

  • 250 гр. боранија
  • 4 компири
  • 100 гр. пилешка шунка
  • 1 главица кромид
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 1 лажичка ким, сол и бибер

 

Подготовка:

  1. Се вари и цеди боранијата, компирот се вари, лупи и сече.
  2. Се лупи и ситни кромидот и се сече и шунката на коцки.
  3. Се става се во сад со масло и оцет и зачини, се меша и јаде.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство