Славско предјадење: Ролат од лиснато тесто

Славско предјадење: Ролат од лиснато тесто

Подгответе вкусен ролат од лиснато тесто и послужете го како славско предјадење.

Состојки:

  • 250 гр лиснато тесто
  • 150 гр пилешко филе
  • сенф
  • сол
  • бибер
  • 100 гр кашкавал
  • 200 гр издинстани или маринирани шампињони
  • 1 јајце за премачкување

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото филе исчукајте го, зачинете го со сол и бибер, па премачкајте го со сенф. Развлечете кора од лиснато тесто, преку неа наредете месо, кашкавал исечкан на листови и ситно сечкани шампињони. 
  2. Ролатот од лиснато тесто свиткајте го како палачинка, затворете ги краевите и премачкајте со разматена жолчка и масло. Печете во рерна загреана на 200 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула