Деликатес на денот: Ролат со ајвар

Деликатес на денот: Ролат со ајвар

Направете вкусен ролат со ајвар во вашата кујна.

Состојки:

 • 5 жолчки
 • 5 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 шолја кисела павлака
 • 4 лажици ајвар
 • 5 белки (снег)

Фил:

 • 1 лажица павлака
 • 400 гр. фета
 • 2-3 чешни лук

Подготовка:

 1. Се матат сите состојки за кора, се ставаат да се печат на подмачкан плех со малку брашно, додека кората не порумени на 200 степени.
 2. Се мешаат состојките за фил и се вади кората, се премачкува со фил, па со крпа се витка ролат.
 3. Се сече на парчиња.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт