Посни колачиња: Чоколадни кекс топчиња

Посни колачиња: Чоколадни кекс топчиња

Неодоливи посни колачиња…

Состојки:

  • 300 гр посни мелени бисквити
  • 250 гр маргарин
  • 8 лажици шеќер во прав
  • 2 лажици рум
  • 3 лажици сок од портокал
  • посно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Разматете маргарин, па додајте мелени посни бисквити, шеќер, рум и сок од портокал. Сè добро замесете, па од добиената маса направете топчиња.
  2. Секое топче потопете го во растопено чоколадо. Редете на решетка додека чоколадото не се исуши, а потоа секое топче ставете го во украсна хартиена корпичка.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед