Не го фрлајте бајатиот леб – направете Пита деликатес

Не го фрлајте бајатиот леб – направете Пита деликатес

Направете пита од стар леб.

Состојки:

 • 600 гр. стар леб
 • 300 гр. сирење
 • 3 јајца
 • 200 мл. кисела павлака
 • 200 мл. кисел вода
 • 200 мл. млеко
 • сол, масло и сусам

Подготовка:

 1. Се сече лебот на кришки, се редат пола на плех со масло, а меѓу кришките не треба да има простор.
 2. Се мати едно јајце со сирење и пола кисела вода, па се прелива лебот и се остава пет минути да впие.
 3. Се става другиот слој леб и се матат две јајца со павлака и киселата вода која остана, се става сол и се прелива лебот.
 4. Се остава да впие 30 минути, па се става сусам и се пече на 200 степени 25 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта