Искористете го стариот леб: Корпички кои се прават за 2 минути (Видео)

Искористете го стариот леб: Корпички кои се прават за 2 минути (Видео)

За подготовка на ова јадење можете да користите намирници кои веќе ги имате во својот фрижидер.

Состојки:

 • интегрален тост
 • шунка
 • сланина
 • сирење
 • чедар сирење
 • моцарела
 • јајце
 • шери домати

Начин на подготовка:

 1. Во плех за мафини ставете парче тост леб на кое сте ја извадиле кората. Направете вдлабнатина и во него ставајте сирење, малку шунка, малку сланина и цело јајце. Преку јајцето повторно ставете малку сирење, чедар, а бидејќи сирењето е солено не мора да го посолувате јајцето.
 2. Секоја корпичка можете да ја филувате поинаку со состојки кои ви се омилени.
 3. Корпичките се печат околу 15 минути, а потоа се спремни за јадење. Украсете со шери домати и уживајте!

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бригита“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта