Брз оброк по работа: Запечени макарони во јогурт

Брз оброк по работа: Запечени макарони во јогурт

За сите љубители на тестенини, направете вкусни запечени макарони со јогурт.

Состојки:

  • 400 гр. макарони
  • 1 л. јогурт
  • 3 јајца
  • 2 лажици маслиново
  • малку сол

 

Подготовка:

  1. Се меша јогуртот со јајца и со сол, па со макароните несварени.
  2. Се подмачкува огноотпорен сад и се става смесата.
  3. Се ставаат во рерна на 200 степени и се печат додека не поруменат.
  4. Се служат топли.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки