Неодоливи: Посни топчиња од портокал

Неодоливи: Посни топчиња од портокал

Совршен десерт за време на пост…

Состојки:

  • 4 големи портокали со дебела кора
  • 150 гр мелени бадеми
  • 150 гр шеќер
  • 1 рендано јаболко

Начин на подготовка:

  1. Портокалите добро измијте ги, излупете ги и корите обварете ги во вода. Кога водата ќе зоврие, истурете ја, налијте свежа и повторно варете. Постапката повторете ја околу 10 пати, додека корите не бидат целосно меки. 
  2. Изладените и исцедени кори сомелете ги и соединете ги со останатите состојки. Смесата оставете ја целосно да се излади, а потоа од неа правете топчиња и секое топче извалкајте го во кристал шеќер. Чувајте ги на ладно место 24 часа пред послужување.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта