Деликатес од рано наутро: Брз бурек со месо без кори

Деликатес од рано наутро: Брз бурек со месо без кори

Направете вкусен бурек без кори.

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 300 гр. мелено месо
  • 5 јајца
  • 1 јогурт
  • 15 лажици брашно
  • 1 прашок за пециво
  • зачини

Подготовка:

  1. Се пржи ситно сечениот кромид со месото и се додаваат зачини по ваш вкус, сол, бибер, вегета…
  2. Се соединува со измешани пет јајца со јогурт и брашно и прашок за пециво.
  3. Се пече во рерна се на 200 степени околу половина час.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја