Бечка шницла по оригинален рецепт (Видео)

Бечка шницла по оригинален рецепт (Видео)

Ручек кој сигурно ќе ви се допадне.

Состојки:

 • 2 телешки или јунешки шницли
 • 1 лажица павлака
 • малку брашно
 • малку презла
 • 2 јајца
 • бибер
 • сол
 • масло
 • помфрит за прилог

Начин на подготовка:

 1. Шницлите добро исчукајте ги, посолете ги и побиберете ги. На хартија ставете презла и брашно. Јајцата скршете ги и додајте павлака, па добро разматете. 
 2. Шницлите извалкајте ги во брашно, јајца и павлака, па во презла. Пржете ги шницлите на умерена температура од двете страни да поруменат. 
 3. Вадете ги на хартиени салфети да ја впијат маснотијата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо