Солени колачиња со бело вино и кикиритки

Солени колачиња со бело вино и кикиритки

Направете вкусни мини погачи за појадок, мезе или вечера.

Состојки:

  • 400 гр. брашно
  • 150 гр. сусам
  • 1 прашок за пециво
  • 1 дл. масло
  • 2 дл. бело вино
  • 1 лажиче сол
  • 150 гр. кикиритки

 

Подготовка:

  1. Се меша брашното со прашок за пециво и се додава сол и масло, бело вино и се замесува тесто.
  2. Се става и сусам и се става од тестото со лажица на подмачкан плех, па се прави двабнатина на тестото во средина и се ставаат кикиритки.
  3. Се печат на 180 степени 20 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта