Колач со гриз, сирење и јаболка

Колач со гриз, сирење и јаболка

Неодолив колач со гриз, сирење и јаболка…

Состојки:

 • 1 кг јаболка
 • 1 лимон и кора
 • 500 гр рикота сирење
 • 5 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 225 гр шеќер
 • 125 гр путер
 • 100 гр гриз
 • 1 лажица есенција ванила

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Излупете и исечкајте на листови јаболка. Прелијте ги со сок и кора од еден лимон. 
 2. Разматете белки со сол. Во посебен сад разматете жолчки со шеќер додека не станат светложолти и потоа додајте ванила и путер.

   

 3. Разматете со миксер и додајте сирење и гриз и добро разматете. На крај додајте јаболка и измешајте со голема лажица. Ставете во намастен плех и печете околу 65 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед