Здравје во раскошно есенско пакување – јадете го ова овошје

Здравје во раскошно есенско пакување – јадете го ова овошје

Калинката е зимско овошје кое е супер да се јаде свежи, за сок или за салати и за со јогурт.

Зрнцата се супер здрави, имаат витамини и антиоксиданси во себе, а помагаат да се ослободиме од токсини во телото.

Во 100 грама калинка има 15 посто од дневната доза витамин Ц која ни треба.

Има калиум и електролити, важни и за здрави мускули.

Превенираат и рак и помагаат за да се спречи процесот на стареење.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко