Бомбици со ореви и чоколадо – вкусни мали топчиња

Бомбици со ореви и чоколадо – вкусни мали топчиња

Направете вкусни бомбици со ореви и чоколадо.

Состојки:

  • 400 гр. шеќер
  • 160 гр. мелени ореви
  • 1 лажица рум
  • 1 чоколадо
  • 50 гр. путер
  • 1 шолја шеќер

Подготовка:

  1. Се варат 400 грама шеќер со малку вода, па се додаваат оревите кога ќе се стопи шеќерот и румот, па се убаво се меша.
  2. Се вари шолја шеќер со лажица вода, се става чоколадото, се меша и се трга од оган.
  3. Се прават топчиња од смесата со ореви и рум, па се ставаат во преливот од чоколадо со шеќер.
  4. Се ладат.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта