Вкусни ражничи од телешко и свинско месо

Вкусни ражничи од телешко и свинско месо

Подгответе вкусни ражничи…

Состојки:

  • 500 гр свинско месо
  • 500 гр телешко месо
  • 2 лажици зачин
  • 4 главици кромид
  • 2 големи пиперки
  • 2 помали модри патлињани
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го месото на коцки, посипете со зачин и оставете го да отстои 30 минути. На поголеми парчиња исечкајте кромид, патлиџан и пиперки. 
  2. На стапчиња за ражничи ставајте наизменично парчиња месо и зеленчук. На крај премачкајте ги со масло и печете на загреана скара или во поголема тава. 
  3. Послужете со помфрит и ајвар.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо