Колач со мерки во шолји – ќе замириса цел дом

Колач со мерки во шолји – ќе замириса цел дом

Направете си колач со мерки во шолји.

Состојки:

 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја брашно
 • 1 шолја кокос
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја гриз
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 јајца
 • 2 шолји шеќер за шербет
 • 1 шолја вода
 • 2 лажици сок од лимон

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и се додаваат брашно, кокос, масло, млеко, гриз и прашок за пециво со ванила.
 2. Се става во плех со хартија смесата и се пече на 200 степени 30 минути.
 3. Се прави шербет од водата со шеќер и лимонов сок.
 4. Се полева врелиот колач со шербетот.
 5. Се сече на коцки.
 6. Горе може да си декорирате со кокос.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта