Ништо подобро од мирис на тесто дома: Јогурт погача за 15 минути

Ништо подобро од мирис на тесто дома: Јогурт погача за 15 минути

Направете си погача од која домот ќе замириса. Брз и евтин рецепт.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 дл. јогурт
  • 230 гр. брашно
  • 130 мл. масло
  • оола прашок за пециво
  • 1 лажиче сол

ИГРАЈ И ДОБИЈ патување за цело семејство, телефон Samsung Note 9 и ваучер ок Kares – Детали за наградната игра на ПЕКАБЕСКО ТУКА

Подготовка:

  1. Се матат едно по едно јајцата со миксер и се додава јогурт и масло.
  2. Се става и брашно и прашок за пециво со сол, па се меша со миксер убаво.
  3. Се става во плех со масло и брашно и се премачкува горе со жолчка.
  4. Се пече на 220 степени 15 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана