Неодоливи колачиња: Ванила мафини со шлаг

Неодоливи колачиња: Ванила мафини со шлаг

Еве уште еден брз рецепт за колачиња, сочни и вкусни…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 7 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 4 лажици гриз
 • 5 лажици брашно
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 9 лажици млеко
 • 6 лажици масло
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр шеќер за прелив
 • 200 мл вода за прелив
 • шлаг или слатка павлака за декорација

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 220 степени. Со миксер разматете јајца со шеќер и ванила. Со лажица измешајте ги останатите состојки па ставете во калапи за мафини. 
 2. Печете околу 15 минути, извадете ги колачињата од калапите, прелијте ги со зготвениот прелив и оставете ги минута да го впијат преливот. Кога малку ќе се изладат ставете ги во хартиени корпички и декорирајте ги со шлаг.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: