Сос со кисели краставички – совршен прелив за месо

Сос со кисели краставички – совршен прелив за месо

Направете сос со кисели краставички.

Состојки.

  • 3 кисели пиперки
  • 3 кисели краставички
  • 3 лажици масло
  • малку брашно и сол

Подготовка:

  1. Се сечат ситно пиперките и киселите краставички и се ставаат на врело масло да се пржат со малку брашно, 2-3 лажици.
  2. Се става и малку вода кога брашното ќе добие боја, се става сол и се остава да врие, па кога ќе згусне се сервира.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува