Солена пита со готови кори и тиква – крцка од горе, домот ќе мириса

Солена пита со готови кори и тиква – крцка од горе, домот ќе мириса

Направете солена пита со тиква.

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита
 • 600 гр. рендана тиква
 • 3 јајца
 • 250 гр. фета
 • 1 лажиче сол
 • ½ лажички бибер
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици кисела павлака

Подготовка:

 1. Се ренда тиквата и се става сол.
 2. Се додаваат јајцата со иситнетото сирење, па се меша се убаво.
 3. Се подмачкува плех со масло и се ставаат две кори, се прскаат со малку масло и се ставаат 4-5 лажици фил.
 4. Се повторува постапката додека има кори и фил, а последната кора се премачкува со павлака.
 5. Се сече питата на коцки и се става во загреана рерна на 200 степени 15 минути, задолжително на дното на рерната, па на средното ниво уште половина час.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана