Домaшни мини погачи – тесто како од пекара

Домaшни мини погачи – тесто како од пекара

Направете домашни мини погачи од кои ќе има многу од една смеса.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 200 мл. јогурт
 • 300 мл. топла вода
 • 100 мл. масло
 • 150 гр. маргарин
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 коцка квасец
 • 3 јајца и една жолчка
 • 1 белка за премачкување
 • 4 лажички сол
 • сусам

Подготовка:

 1. Јогуртот со 100 милилитри вода и квасец со лажиче шеќер се мешаат и се оставаат да се активираат.
 2. Се додаваат три јајца на кило брашно и една жолчка, па 200 милилитри топла вода и 100 милилитри масло, сол и квасецот.
 3. Се меси тесто и се остава да нарасне двојно.
 4. Се вади на подбрашнета површина, се дели на 4 дела, па се развлекуваат и се премачкуваат со растопен маргарин.
 5. Се редат развлечените теста едно преку друго во подмачкан плех и се сечат на коцки.
 6. Се премачкуваат со белка и се става сусам, па се печат на загреана рерна на 200 степени 25 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана