Деликатесен омлет за појадок или ручек – брз рецепт и за вработени

Деликатесен омлет за појадок или ручек – брз рецепт и за вработени

Направете вкусен омлет за појадок.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 лажица брашно
  • 2 лажици млеко
  • 100 гр. сирење
  • 2 домати
  • 1 лажица масло
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се матат убаво јајцата со млеко и со брашно, па се става сол и бибер и потоа се ставаат јајцата во тава со масло.
  2. Се поткреваат краевите, но не се превртува омлетот, а кога ќе е готов се става на чинија и на средина се става сирење иситнето со домати на кругови.
  3. Се преклопува и се служи топло.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула