Здрав десерт со фантастичен вкус

Здрав десерт со фантастичен вкус

Освен што е вкусен, овој колач е исклучително здрав…

Состојки:

  • урми
  • ореви или печени лешници
  • кокос
  • чоколадни трошки за декорација

Начин на подготовка:

  1. Во блендер измешајте околу 15-20 урми, лешници, ореви и кокос. Мешајте додека не добиете густа, но хомогена смеса. 
  2. Доколку смесата е премногу густа додајте малку врела вода. Оставете ја смесата во фрижидер на половина час. Направете топчиња и чувајте ги во замрзнувач до сервирање.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед