Солени мафини со маслинки – од рерната ќе замириса опојно

Солени мафини со маслинки – од рерната ќе замириса опојно

Направете вкусни солени мафини со маслинки за појадок или вечера.

Состојки:

 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја овесно брашно
 • 1 шолја овесни снегулки
 • 1 шолја кисела вода
 • 3 јајца
 • 150 гр. сирење
 • 15 зелени маслинки сечени
 • 1 лажиче сол
 • ½ прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се ставаат белките во сад со жолчките и се додава кисела вода, двата вида брашно и овесните снегулки со прашок за пециво и сол.
 2. Се меша се убаво да се соедини, па се става ронето сирење и маслинки.
 3. Се става се во подмачкан плех за мафини и се печат на 200 степени 30 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана