Сте пробале ли некогаш слатко од лимон? Егзотичен вкус кој ќе го обожавате

Сте пробале ли некогаш слатко од лимон? Егзотичен вкус кој ќе го обожавате

Ќе уживате во освежувачките залаци…

Состојки:

  • 1,1 кг лимони
  • 1,5 кг шеќер
  • 2 лажички винска киселина
  • 2 л вода

Начин на подготовка:

  1. Кората од лимон изрендате ја. Овошјето прободете го на неколку места со дебела игла. Ставете да се готви во 3 води, а самото готвење треба да трае 4 минути (секое готвење е во нова студена вода). 
  2. Направете умрено густ шеќерен сируп од вода и шеќер. Исечкајте го изладеното овошје на парчиња и ставете во сирупот заедно со изренданата кора. Слаткото ставете го да се готви додека лимонот не омекне, а сирупот не згусне. На крај додајте винска киселина во врелата вода и гответе уште 2-3 минути. 
  3. Така подготвеното слатко префрлете го во друг чист сад и оставете го да отстои 5-6 минути. Ставете во стерилизирани тегли и чувајте го на темно место.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта