Манастирски ориз: Богато вариво кое може да го замени секој месен оброк

Манастирски ориз: Богато вариво кое може да го замени секој месен оброк

Феноменален рецепт со разновиден зеленчук…

Состојки:

 • 1,5 шолја ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 црвена или зелена пиперка
 • 10 црни маслинки
 • 1 морков
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 помала тиквица
 • 150 гр печурки
 • сол
 • 100 мл масло
 • магдонос
 • 1 лажица суво нане

Начин на подготовка:

 1. Измијте го оризот во 7 води и процедете го. Прелијте го со врела вода во однос 1:2 и оставете го да врие, додека не ја апсорбира течноста. Во посебен, поголем сад загрејте 80-100 мл масло и запржете по ред исечкан кромид, моркови и пиперка исечкани на коцки и печурки исечкани на листови. 
 2. Штом омекнат додајте маслинки, тиквица исечкана на ситно и зачинете со малку сол, а можете да додадете и бибер по вкус. Додајте доматно пире, а откако зеленчукот ќе омекне, додајте ориз и измешајте. 
 3. Додајте зачини по вкус и штом оризот ќе биде готов, тргнете од рингла. Од горе посипете со сечкан магдонос и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула