Колач со какао – крцка бисквит, над него чоколадо

Колач со какао – крцка бисквит, над него чоколадо

Направете вкусни колачи со какао.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја шеќер
 • ½ шолји масло
 • 2 шолји јогурт
 • 3 лажици какао
 • ½ лажички сода
 • 1 лажиче цимер
 • 100 гр. чоколадо
 • 3 лажици вода
 • 30 гр. путер

Подготовка:

 1. Се мешаат во сад брашното со шеќер и масло, јогурт и какао, па сода и цимет.
 2. Се става тестото во подмачкан плех и се пече на 180 степени 30 минути.
 3. Се топи чоколадото на путер со мешање и се става вода, се става врз колачот.
 4. Се лади и се сече на штангли или коцки.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед