Посни плескавици – совршен ручек за време на пост

Посни плескавици – совршен ручек за време на пост

Идеални се за деновите на пост и кога сакате да одморите од месо.

Состојки:

 • 2 кг речна риба
 • 1 лажица сув зачин
 • 1 поголем компир
 • 1 поголема бабура пиперка
 • прстофат-два сол
 • половина лажичка бибер
 • половина лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 2 чешниња лук
 • 1 главица кромид
 • магдонос лист

Начин на подготовка:

 1. Рибата исчистете ја и измијте ја, па отсечете ја главата и перките. 
 2. Исчистете ги кромидот, лукот, компирот и пиперката. 
 3. Три пати сомелете ги рибата и зеленчукот заедно, па додајте ги сите зачини и измешајте со раце. Оставете ја смесата да отстои половина час, а потоа обликувајте плескавици и печете на среден оган.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо