Повкусна од Руска: Крем салата со пилешко, царица на трпезата

Повкусна од Руска: Крем салата со пилешко, царица на трпезата

Направете супер вкусна салата со пилешко и пченка.

Состојки:

 • 200 гр. пченка
 • 150 гр. пилешко месо
 • 2 компири
 • 1 морков
 • 2 варени јајца
 • 100 гр. кисели краставички
 • 1 шолја павлака
 • 50 гр. мајонез
 • малку сол

Подготовка:

 1. Се вари пченката, се обарува и месото и се сече на ситни делови.
 2. Се лупат компирите и морковите, се варат и сечат ситно.
 3. Се варат јајцата и се ронат.
 4. Се меша се, се става сол, се додава павлака и мајонез и се става во чинија.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство