Деликатесен доматен сос – за тестенини, месо и риба

Деликатесен доматен сос – за тестенини, месо и риба

Направете доматен сос кој мами со вкусот.

Состојки:

  • 150 мл. доматно пире
  • 50 мл. вода
  • 2 лажици ситно сечен кромид
  • 1 лажица сусам
  • ½ лажички бибер

Подготовка:

  1. Се става доматното пире со вода и сусам на оган и се додава кромид и бибер.
  2. Се служи со месо или риба или тестенини.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува