Стапчиња полни кашкавал – појадок од кој цела кујна ќе мириса

Стапчиња полни кашкавал – појадок од кој цела кујна ќе мириса

Направете солени и вкусни стапчиња со кашкавал.

Состојки:

 • 1 маргарин 
 • 1 шолја кисела вода 
 • 1 сув квасец 
 • 2 јајца 
 • 1 лажиче сол 
 • 250 гр. кашкавал 
 • 3 шолји брашно 
 • ½ кеси ким

Подготовка:

 1. Се мати маргаринот, се додаваат во него и 1 јајце и 1 жолчка, кисела вода, сол и брашно. 
 2. Се става квасец со изрендан кашкавал во смесата, се меша да се соедини. 
 3. Се развлекува тестото и се премачкува со белка, па се става ким. 
 4. Се сечат стапчиња о ширина од еден сантиметар и се печат наредени на плех на 200 степени 30 минути.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана