Посебна зелка салата – не сте јаделе ваква до сега

Посебна зелка салата – не сте јаделе ваква до сега

Направете посебна зелка салата каква што не сте јаделе до сега.

Состојки:

  • 400 гр. зелка
  • 1 конзерва црвен грав
  • 1 главица кромид
  • 1 морков
  • магдонос, сол, оцет и масло

Подготовка:

  1. Се чисти и ренда зелката, се става сол и се гмечи малку со рака.
  2. Се ренда и лупениот морков и се сече ситно кромидот.
  3. Се додаваат во зелката морковот и кромидот, гравот од конзерва без водата, па магдонос и масло и оцет со зачини.
  4. Се меша и служи.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство