Переци со сирење – многу од една смеса

Переци со сирење – многу од една смеса

Направете вкусни переци за појадок. 

Состојки:

 • 1 маргарин 
 • 1 кг. брашно 
 • 3 шолји масло 
 • 3 шолји млеко 
 • ½ квасец 
 • 2 лажички шеќер 
 • 2 лажички сол 
 • 1 павлака 
 • 50 гр. сусам 
 • 1 јајце

 

Подготовка:

 1. Во млако млеко се растопуваат квасецот со шеќерот. 
 2. Маргаринот и брашното се мешаат, се става павлака и масло, активираниот квасец и сол. 
 3. Тестото добро се меша, се развлекува и се премачкува со разматено јајце, а горе се става сусам. 
 4. Се вадат переци и се редат на плех, па се печат на загреана рерна на 200 степени 30 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана