Тестенини Примавера – деликатес на денот

Тестенини Примавера – деликатес на денот

Направете вкусни тестенини Примавера.

Состојки:

 •  4 лажици путер
 • 225 гр. спанаќ
 • 300 гр. грашок
 • 300 гр. боранија
 • сол и бибер
 • 4 лажици павлака
 • 2 лажици сечен магдонос
 • 90 гр. пармезан рендан
 • 400 гр. тестенини

Подготовка:

 1. Се топи путерот на тава, се става убаво измиениот спанаќ и се динста, па кога ќе омекне се лади.
 2. Се варат грашокот и боранијата во зовриена вода 5 минути, па и тие се цедат.
 3. Се ставаат спанаќот и павлаката во блендер, се миксираат, па се враќаат во тавата со грашок и боранија, се става и магдонос и се ставаат зачини и пармезан па убаво се меша на тивок оган.
 4. Се варат тестенините во солена вода, се цедат и се става сосот и пармезан.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки