Посен колач со мак – само измешајте ги состојките и испечете

Посен колач со мак – само измешајте ги состојките и испечете

Само измешајте ги состојките и испечете – толку брзо!

Состојки:

  • 3 чаши брашно
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши вода
  • 1 чаша масло
  • 200 гр мак
  • 1 прашок за печиво
  • малку џем или шеќер во прав
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки се мешаат, се ставаат во намастен плех и колачот се пече.
  2. Готовиот колач по желба премачкајте го со џем или посипете го со шеќер во прав. Исечете на коцки и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта