Италијански специјалитет на вашата трпеза: Запечени канелони со спанаќ

Италијански специјалитет на вашата трпеза: Запечени канелони со спанаќ

Направете вкусен италијански специјалитет дома. Запечени канелони со спанаќ.

Состојки:

 • 250 гр. инстант канелони кои не се варат
 • 1 чешне лук
 • 150 гр. моцарела
 • 2 лажици пармезан
 • 440 гр. доматен сос

Фил:

 • 300 гр. спанаќ
 • ½ шолји вода
 • 250 гр. сирење
 • 2 лажици пармезан
 • 1 јајце
 • бибер

Подготовка:

 1. Се вари спанаќот само да омекне, се цеди и се лади, па ситно се сече.
 2. Се меша со рикота, со пармезанот, со јајцата и биберот.
 3. Се полнат со смесата канелоните, па се ставаат во подмачкан плех.
 4. Се меша доматниот сос со лукот кој треба да е испасиран, се става врз канелоните.
 5. Се става моцарела и пармезан и се пече 35 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт