Нема побрз колач од овој: Феноменален рецепт

Нема побрз колач од овој: Феноменален рецепт

Одличен за сите кои имаат премногу обврски!

Состојки:

  • 2 чаши кисело млеко или густ јогурт
  • 1,5 чаша шеќер
  • 2,5 чаши брашно
  • 1 чаша масло
  • 100 гр кокосово брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 200 гр чоколадо за глазура
  • кокос за украсување

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги да добиете еднолична смеса, излејте во плех или калапи за мафини и ставете да се пече на 180 степени 15-20 минути, додека не добие убава златно-кафеава боја. Проверете со чепкалка дали тестото е печено.
  2. Кога малку ќе се излади, од горе прелијте со растопено чоколадо и посипете со малку кокосово брашно.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text