Заборавен десерт: Алва од гриз

Заборавен десерт: Алва од гриз

Ви донесуваме еден заборавен рецепт за десерт – подгответе неодолива алва од гриз.

Состојки:

  • 1 рака ореви
  • 2 чаши гриз
  • 1 лажица путер
  • 2 чаши млеко
  • 1,5 чаша шеќер

Начин на подготовка:

  1. Оревите иситнете ги и пропржете ги на масло до златна боја, додајте гриз, мешајте додека не добие златна боја. Додајте лажица путер и добро измешајте во гризот. 
  2. Тргнете од оган, додајте загреано млеко и шеќер, измешајте додека не згусне на оган. Тенџерето покријте го со чиста крпа, поклопете, оставете така 15 минути. 
  3. Послужете топло и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text