Брз сочен колач со богат прелив – за подготовка само 20 минути

Брз сочен колач со богат прелив – за подготовка само 20 минути

Направете брз и сочен колач за кој ќе одвоите само пет минути.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 15 лажици шеќер
 • 15 лажици брашно
 • 1 дл. масло
 • 1 прашок за пециво

Прелив:

 • 2 дл. млеко
 • 15 лажици шеќер
 • 50 гр. чоколадо
 • 180 гр. маргарин
 • 2 ванилин шеќер
 • 3 лажици какао

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и се додава брашно измешано со прашок за пециво, па млеко и масло и се со рака се меси.
 2. Се става во тепсија премачкана со маргарин и брашно.
 3. Се пече на 200 степени 20 минути.
 4. Се вари преливот со млеко, маргарин, какао и чоколадо, шеќер и ванилин шеќер кои се топат на оган.
 5. Се става преливот горе врз колачот.
 6. Се лади и служи.

 

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

singlepost_text